چهارشنبه, 30 مرداد 1398
اخبار استان قم پر بیننده ترین
تاریخ انتشار :دوشنبه ، 13 آذر 1396 ، 09:26
تعداد بازدید :5486
چاپپست الكترونيكيپي دي اف
فاجعه ای فرهنگی در راه است
کاغذ به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی هر کشور کالایی است که پیوندی میان صنعت و فرهنگ برقرار کرده و در رشد فرهنگی و تأثیرات فرهنگی نیز نقش بسزایی دارد؛ صنعت کاغذ و مقوا به عنوان یکی از صنایع قدیمی ایران همواره با فراز و نشیب‌های مختلفی همراه بوده است.

محمد احمدی نژادشلمانی - روزنامه نگار: عده ای معتقد هستند که گرانی کاغذ بدتر از گرانی قیمت نان است چراکه هزینه بالای کاغذ سبب می‌شود، قیمت تمام شده کتاب و روزنامه بالا رود  و افول فرهنگی و کتابخوانی و روزنامه خوانی تبعات فرهنگی بیشتری را از جهت آگاهی مردم بدنبال خواهد داشت.

 

اگرچه نان در کشور ما به عنوان برکت دانسته می‌شود و در سفره مردم قداست دارد، اما با یک نگاه فرهنگی می‌توان به این نتیجه رسید که گرانی کاغذ بدتر از گرانی نان است.

ارزانی کاغذ، در دسترس بودن و جلوگیری از افزایش قیمت آن، کمتر از اهمیت مساله نان نیست زیرا در اینجا، مساله بُعد معنوی پیدا می‌کند چراکه نخبگان، اهل فرهنگ، اصحاب رسانه و آنها که به دنبال جریان صحیح اطلاع رسانی هستند، با آن سر و کار دارند و در صورت هرگونه مشکلی در این عرصه، مخاطب دست خالی می‌ماند.

دولت و در رأس آن وزارت ارشاد می بایست در این خصوص اقدام عاجل و فوری نمایند چرا که اگر نشریه، رسانه و روزنامه مستقل در کشور دچار مشکل و تعطیل شود، فاجعه است و نشان می‌دهد که آن مملکت در بخش مهمی از دموکراسی خود دچار اختلال است.

اگر نانی گران می شود، روزنامه نگاری هست که با قدرت قلم درد جامعه را بنویسد و برای غم نان هموطنانش فریاد بزند اما وقتی که قیمت کاغذ افزایش می یابد قلم های خبرنگاران و روزنامه نگاران مستقل در نطفه خفه می شود و علاوه بر اینکه کسی نخواهد بود که مطالبه گر باشد، معیشت عده ای زیادی از روزنامه نگاران مستقل نیز به خطر می افتد.

هم‌اکنون اگر رسانه‌های مکتوب حمایت نشوند، تا چند سال دیگر "روزنامه و مجله و سایر نشریات مکتوب" خاطره‌ای بیش نخواهد بود که نمونه‌های آن فقط در آرشیوهای تاریخی یا گنجه پدربزرگ، مادربزرگ‌ها یافت خواهد شد.

اگر دولت ورود پیدا نکند فاجعه ای در راه خواهد بود؛ دولت باید ساز و کارهای لازم را برای جلوگیری از افزایش قیمت کاغذ و تعرفه واردات تدارک ببیند.

با توجه به اینکه در ماه‌های پایانی سال هستیم، تقاضای کاغذ برای چاپ سررسید هم به حجم تولید کتاب اضافه خواهد شد و شوک روانی ایجاد شده باعث افزایش مضاعف قیمت کتاب خواهد شد. کتابی که هم اکنون نیز مظلوم است و خوانندگانش هر روز کمتر می شوند و دود این افزایش قیمت کاغذ، باز هم به چشم خوانندگان کتاب و فعالین فرهنگی و رسانه ای خواهد رفت.

 
نظرات کاربران

نام (الزامی)

ایمیل

http://qomnn.com/amar.jpg

شبکه خبری قم
شماره تماس
2908360- 0251
مسجد مقدس جمکران
اللهم عجل لولیک الفرج
دعوت به همكاري در شبکه خبری قم
مدير بازرگاني
مجرب، متعهد با روابط عمومي قوی
09365879894

قالب جوملا

فروش مکمل

تبادل لینک

سامانه پیام کوتاه

هاست جوملا

تبلیغات در تلگرام

لوازم تولد

فروش لوازم جشن تولدی

پایدار نیوز

دی جی حسین فسنقری

سایت پادشاه

لوازم تولدی

مبارزان

نابترین

خواص پونه

نسیم روضه

زوار

ذاکران

پرتال مشتریان نسیم وب

نظافت منزل

کفپوش 3d

کفپوش سه بعدی اپوکسی

لوستر

فروش لوستر

داعش

پنل اس ام اس

نمای چوبی ساختمان

کفپوش 3 بعدی

پیانو مارکت

نوین بانک اخبار بانک ها

تبلیغات پاپ آپ

صحافی عدالت

تخته وایت برد

تبلیغات تلگرامی

پیانو دیجیتال

درب ضد سرقت سولاید

رابو تحریر فروش میز نماز

پیشخوان 24

ویستاد

تبلیغات آنلاین ویستاد

مکمل یاب

خرید آپارتمان در قم

املاک آنلاین تهران

املاک پردیسان قم

اس ام اس گستر - سامانه پیام کوتاه

میوه آرایی

میثم اسفندانی

طرفداری نیوز

لوازم آتش بازی

ریموت آتش بازی

لوازم بلک لایت

اخبار شهرداری تهران

نصب فن کویل

دستگاه ماینر

لوازم آتش بازی

دستگاه آب شیرین کن

بازسازی منزل

دکوراسیون داخلی

سقف کاذب کناف